Projekt START THE CHANGE

Maratón písania listov

Maratón písania listov 2018 sa na našej škole uskutočnil dňa 10.12.2018.

Tento deň sme si nevybrali náhodne, ale cielene, pretože práve tento deň je Medzinárodným dňom ľudských práv.

Do tejto celosvetovej akcie sme sa zapojili už po niekoľkýkrát. Jej cieľom je napísať a poslať čo najviac listov predstaviteľom vlád jednotlivých krajín a upozorniť tak na porušovanie ľudských práv konkrétnych ľudí alebo skupín.

Napísaným listom tak prejavujeme svoju podporu a záujem pomôcť týmto ľuďom.

Životné osudy podporených ľudí predstavili svojim spolužiakom žiačky IV.A triedy – Mária Balogová, Mária Šamková, Nikola Obšilová a Laura Tomášová.

Tohto roku sa počas Maratónu listov napísalo 155 listov. Wauuu! Najviac listov sme napísali pre Atenu Daemi. Listov bolo 43 ks a boli odoslané do Švajčiarska, kde sídli Stála misia Iránu v OSN. Na Venezuelskú ambasádu v Rakúsku sa odoslalo 39 listov, v ktorých sme podporili Geraldine Chacón. Do Juhoafrickej republiky odišlo 29 listov, ktoré podporili prípad Nonhle Mbuthuma. Brazilskemu prezidentovi v najbližších dňoch od nás príde 29 listov, ktorými sme vyjadrili svoj záujem o vyriešenie prípadu vraždy Marielle Franco. Na Ukrajinu, pre riešenie prípadu Vitaliny Koval, odišlo 13 listov.

Ako každý rok, aj tento nebol výnimkou, sa vyskytli problémy s financiami na poštové známky. A pretože každý napísaný list by mal adresát dostať, usporiadali sa aj tento rok symbolické zbierky. V daný deň prebehli burza kníh a predvianočný minibazár, kde si každý žhavý nakupovač drobností mohol zakúpiť za symbolické sumy rôzne vecičky. Peniaze z týchto bazárov sa použili na nákup poštových známok. Celková suma bola 68, 38 eur.

Všetkým „neľahostajným“ pisateľom, zaangažovaným pedagógom a žiakom srdečne ĎAKUJEME.

V Košiciach, 15.12.2018

Mgr. Andrea Šimková