O predmete Sociológia
..."Sociológia je dobrodružstvo"...ako napísal v jednej svojej knihe český sociológ J. Jandourek.
Dobrodružstvo poznania odkiaľ sme prišli a kde smerujeme ako spoločnosť.
Sociológia vedie žiakov k poznaniu jednak sociológie ako vedy, ktorá sa zaoberá štúdiom spoločnosti a jej dynamickým rozvojom, jednak k hlbšiemu pochopeniu zmien v štruktúre spoločnosti. Žiaci sú vedení k zručnosti analyzovať spoločenské javy, situácie a vzťahy a zároveň z nich vyvodzovať primerané závery.
Sociológia v 2. ročníku kladie dôraz na pochopenie významu základných pojmov akými sú spoločnosť, štruktúra spoločnosti a človek ako spoločenská bytosť. Oboznámime sa s charakteristikou sociológie ako vedy, predmetom jej skúmania, príčinami jej vzniku, porovnáme tradičnú a modernú spoločnosť, špecifikujeme hlavné rozdiely v ich spôsobe života, obživy, hierarchie moci a spoločenského usporiadania. Zameriame sa na socializáciu kľúčový pojem sociológie, jej formy, mechanizmy, druhy a fázy a tiež poruchy socializácie. Budeme sa venovať aj sociálnej stratifikácii, teóriam sociálnej stratifikácie v modernej spoločnosti, sociálnej zmene, globalizácii, atď. Venujeme pozornosť aj významu skupiny ako celku, skupinovým procesom, akými sú skupinová statika a dynamika, sociálnym rolám a pozíciam v skupine.
Počas štúdia sociológie v 3. ročníku sa žiaci oboznámia so životným cyklom človeka, s významom jednotlivých životných etáp a s množstvom sociálnych rolí a statusov, ktoré sú špecifické pre danú životnú etapu. Žiakom sú prezentované špecifické sociologické charakteristiky pre jednotlivé životné etapy, akými sú detstvo, mladosť, dospelosť, staroba a smrť. Ďalej sa budeme venovať rodine. Analyzujeme vývoj rodinného života v minulosti s porovnaním so súčasnou modernou spoločnosťou, zvýšenú pozornosť venujeme rozvodu ako novodobému fenoménu, analyzujeme jeho dopad na jednotlivých členov rodiny. Študujeme a analyzujeme aj alternatívne formy rodinného života. Zaoberáme sa aj oblasťou spoločenského života akou je práca a kultúra. Charakterizujeme deľbu práce, vysvetľujeme ekonomickú závislosť v sociologických súvislostiach, analyzujeme nezamestnanosť ako sociálny jav. V súvislosti s kultúrou žiakom približujeme obsahové vymedzenie pojmov ako sú kultúrny etnocentrizmus, kultúrna identita a multikultúrna výchova. Zvýšenú pozornosť venujeme súčasným subkultúram, predovšetkým subkultúram mládeže.
Vo 4. ročníku je to sociologický výskum, ktorým začíname v sociológii. Žiakom približujeme organizáciu a uskutočňovanie sociologických výskumov, ich podstatu a význam pre spoločnosť. Venujeme sa metodike a technikám zberu sociálnych informácií a ich využitiu pre realizáciu sociologického výskumu. Analyzujeme sociálne systémy, ako je ekonomický, politický a daňový systém spoločnosti. Svoju pozornosť venujeme aj politickým stranám, ich kampaniam a politickej kultúre. V závere výučby predmetu sa venujeme všeobecným dejinám spoločnosti, prezentujeme názory učencov a filozofov na spoločnosť, rozoberáme rôzne sociologické smery a trendy.
Doporučená literatúra
Keller, J.: Úvod do sociológie. Praha 2005
Keller, J.: Dejiny klasickej sociológie. Praha 2005
Giddens, A.: Sociologie. Argo. Praha 2005
Jandourek, J.: Úvod do sociologie. Praha 2003
Jandourek, J.: Sociologický slovník. Praha 2001
Možný, I.: Sociologie rodiny. Praha 1999
Urban, L.: Sociológia trochu inak. Praha 2017
atď.