Legendárne psychologické experimenty
Experiment vo Stanfordskej väznici
V roku 1971 chcel psychológ sociológie Philip Zimbardo otestovať, ako sa ľudia vyrovnávajú s rôznymi sociálnymi rolami. S pomocou skupinky Stanfordských študentov vyvinul “Väzenský experiment” v ktorom by dve náhodne vybrané skupinky strážcov a väzňov prežívali v simulovanom väzenskom prostredí. Súčasťou experimentu bolo aj zatknutie vybraných trestancov pred ich vlastnými domami, bez toho, aby o tom boli vopred upozornení. Výsledky boli znepokojujúce. “Bachari” svoju novonadobudnutú moc zneužívali a k väzňom sa správali násilne a pohŕdavo. Na druhú stranu väzni sa plne vžili do svojej role mučených trestancov, ktorí sa museli podriadiť každému povelu strážcov. Experiment musel byť kvôli eskalujúcemu násiliu ukončený už po šiestich dňoch.
Marshmallownový experiment
Tento experiment mal za úlohu otestovať efekty gratifikácie (odmeny). Experiment zahŕňal miestnosť, do ktorej boli privedené malé deti, ktoré boli posadené pred misu plnú cukroviniek marshmallow. Výskumníci potom deťom ponúkli jeden marshmallow hneď, alebo dva až za 15 minút. Niektoré deti sa na svoj jeden marshmallow vrhli takmer okamžite. Niektoré z deti k sa pokúsilo vydržať, ale nedokázalo odolať. Nakoniec 15 minút vydržali len deti s najsilnejšou vôľou.Ďaleko viac fascinujúce je však čo prinieslo sledovanie detí po dobu 40 rokov. Deti, ktoré vydržali 15 minút a získali druhý marshmallow boli ďaleko úspešnejšie než tie deti, ktoré nemali dostatočne silnú vôľu. Tieto slabšie deti mali väčšiu pravdepodobnosť, že sa stanú závislí na drogách a že pre nich bude oveľa ťažšie nájsť si a udržať prácu. Týmto experimentom teda bolo dokázané, že schopnosťodložiť svoju gratifikáciu má pozitívny vplyv na úspech v živote. (napodobený experiment si môžete pozrieť na http:// https://www.youtube.com/watch?v=QX_oy9614HQ)
Milgramov experiment
Stanley Milgram, profesor na Yaleskej univerzite chcel otestovať ľudskú poslušnosť voči autoritatívnym figúram, aby lepšie pochopil, čo ovplyvnilo nemeckých vojakov natoľko, aby boli schopní páchať toľko zločinov počas holokaustu. Počas experimentu povedal dobrovoľníkom, že budú aplikovať elektrické šoky osobám, ktoré sa budú vyspovedať ohľadom určitých dávnych udalostí.Dobrovoľník mal aplikovať šok vždy, keď si osoba na niečo nemohla spomenúť. Šoky boli postupne zosilňované a osoba často prosila o to, aby to všetko skončilo.Dobrovoľník však nevedel, že je celý experiment hraný a že osoba žiadne elektrické šoky nedostáva. Aj napriek tomu však väčšina dobrovoľníkov pokračovala s šokmi aj napriek tomu, že osoba na druhej strane prosila o milosť.Výskumník často prednášal vety ako “Pre výskum je nevyhnutné, aby si pokračoval”, či “Nemáš inú možnosť, musíš pokračovať.” Výsledok tohto experimentu je veľmi znepokojujúci, pretože priamo ukazuje, ako silná môže byť podriadenosť jedinca v prípade, že je vystavený autorite.