O predmetoch
"Ak chceš byť múdrym, nauč sa rozumne spytovať, pozorne počúvať, pokojne odpovedať, a keď nemáš čo povedať, prestaň hovoriť."
Johann Kaspar Lavater
Biológia/ Biológia a starostlivosť o zdravie.
V 1. ročníku sa vyučuje predmet biológia, ktorý je zaradený do skupiny všeobecno-vzdelávacích predmetov. Úvod je venovaný bunke ako nositeľke všetkých základných životných funkcií (tento celok patrí osobne k mojim obľúbeným). Nosnou témou učiva v tomto ročníku sú ekosystémy (lesný, vodný, poľný...), ich charakteristika, prehľad jednotlivých druhov organizmov, medzidruhové vzťahy, ochrana a podobne.
V 2. a 3. ročníku predmet pokračuje pod názvom biológia a starosltivosť o zdravie, je súčasťou odborného vzdelávania a aj súčasťou zadaní teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky. Obsahová náplň učiva 2. ročníka je anatómia a fyziológia ľudského tela (jednotlivé orgánové sústavy), ochorenia, vývinové osobitosti, princípy zdravého životného štýlu, atď. Nosnými celkami učiva 3. ročníka sú: genetika a hygiena. V rámci tematického celku genetika sa žiak oboznámi so štruktúrou RNA, DNA, naučí sa rátať jednoduché príklady z genetiky na základe mendelových pravidiel, oboznámi sa s geneticky podmienenými ochoreniami. Celok hygiena je zameraný najmä na rôzne druhy infekčných ochorení, ich prenos, symptómy, priebeh a možnosti prevencie.
Ako voliteľný predmet si žiak v prípade záujmu vo 4. ročníku môže zvoliť - seminár z biológie (prehĺbenie, upevnenie vedomostí z biológie, príprava na maturitnú skúšku, poprípade štúdium biológie na VŠ).
SLUCH najmenšou kostičkou v ľudskom tele je STRMIENOK (stapes) - ako zrnko ryže.
štruktúra sluchového orgánu: http://www.youtube.com/watch?v=5U3ML-VfHVQ
šírenie zvuku: http://www.youtube.com/watch?v=27a26e2CnuM
ZRAK
V oku je asi 120 miliónov tyčiniek a aktivujú sa pri nízkej úrovni osvetlenia, tzv. nočné (skotopické) videnie. Čapíkov je na sietnici 5 až 7 miliónov a sú trojakého druhu (citlivé na červenú, zelenú a modrú farbu), čím umožňujú farebné videnie. Čapíky využívame pri dennom (fotopickom) videní.
štruktúra zrakového orgánu: http://www.youtube.com/watch?v=nbwPPcwknPU
MOZOG a iné súvislosti... http://www.brainon.szm.com (pozrite si to ...)
DEDIČNOSŤ farby očí u človeka - (Polygénny model )
gén - bey2 - dedí sa modrá/ hnedá farba a gén – gey - dedí zelená/ modrá farbaKaždý jedinec má 4 alely ovplyvňujúce farbu očí. Platí:HNEDÁ - dominantná voči modrej a zelenej (Brown) – BMODRÁ - je recesívna (blue) – bZELENÁ – recesívna voči hnedej, dominantná voči modrej (Green) – G