Projekt KILT /Key Identity language Tools/
Súkromná pedagogická a sociálna akadémia sa stala súčasťou medzinárodného projektu KILT /Key Identity Language Tools/, ktorého zámerom je vytvorenie a predstavenie špecifických vzdelávacích modulov a adaptovaných pedagogických nástrojov zameraných na rozvíjanie a posilňovanie spôsobilostí a schopností zdravotných a sociálnych povolaní, pre skonštruovanie VZŤAHU S DRUHÝM, integrujúceho kultúrne a lingvistické špecifiká používateľa alebo príjemcu.
Cieľovými skupinami projektu sú:
- Ohrozené populácie imigrantov (najmä z východnej Európy - Poliaci, ale aj Rómovia a iné národnosti)
- Ohrozené populácie Rómov
- Ohrozené populácie migrantov
- Špecifické prostredia - väzenie
- Vzdelávanie “problémovej” mládeže
- Ohrozené populácie starších alebo závislých osôb
- Ohrozené populácie imigrantov (Afrika, Južná Amerika, Ázia)
Účelom projektu KILT je:
- POSILNIŤ kultúrnu identitu a komplexnú situáciu sprevádzanej osoby/pacienta pri vypracovaní metodológií sprevádzania v sociálnej intervencii, opierajúc sa predovšetkým o „integrovaný prístup sociálnej akcie“
- PODPORIŤ spojenie a výstavbu sociálnych a profesijných väzieb medzi zraniteľnou osobou a interventom sociálnej akcie povereným jej každodenným sprevádzaním.
- UĽAHČIŤ, trvalo udržateľným spôsobom, vykonávanie povolania profesionálov zo zdravotného a sociálneho sektora v rámci špecifických lokálnych území a/alebo v prostrediach s multikultúrnym kontextom.
- INFORMOVAŤ A VYBAVIŤ NÁSTROJMI školy, centrá vzdelávania a univerzity, ktoré operujú v tejto oblasti tak, aby integrovali tieto nové koncepty a pedagogické metódy v ich vzdelávacích kurzoch
- ROZVÍJAŤ KOMUNIKÁCIU smerom ku skupine aktérov a inštitúcií pôsobiacich v danej oblasti
- INICIOVAŤ ŠTRUKTURÁCIU EURÓPSKEJ SIETE PROFESNÝCH AKTÉROV s cieľom podpory plného osvojenia nových schopností a zručností
Úlohou SPARKu v projekte KILT je, okrem tvorby pracovných nástrojov a pedagogického materiálu,
- zabezpečiť pedagogické doporučenia a spracovanie alternatívneho vzdelávacieho modulu
- Analýza vzdelávacieho programu SPARK
• hľadanie spoločných znakov vzdelávacích programov
• identifikácia potrieb vzdelávania
• analýza možností umiestnenia nových vzdelávacích nástrojov do zavedeného školského vzdelávacieho programu
- spracovanie alternatívneho vzdelávacieho modulu (podľa vzoru predložených makiet) pre prax, s cieľom zlepšiť zapojenie študentov v praxi, posilniť ich autentické pracovné zážitky v reálnom prostredí ohrozených komunít a aktívne si osvojovanie vedomostí priamou spoluprácou s komunitným pracovníkom.
Vzdelávacím prínosom projektu KILT je dynamika zmeny osoby, ktorá predovšetkým prechádza súborom sekvencií osobno-profesijnej experimentácie; teoretické vstupy sú považované skôr ako doplnkové elementy, ktoré slúžia ako podpora pre experimentáciu (a nie naopak).
Ide o vzdelávanie ktoré mieri k zmene, adaptácii a neustálej pozornosti k vlastnej identite a k identite sprevádzanej osoby (alebo komunity).
Logika je založená na predpoklade, že dávanie otázok samému sebe, a prijatí vlastných objavov, čiže “znovunavštevovanie a znovuobjavovanie samého seba”, vedie k zvedavosti na druhého človeka (k túžbe dozvedieť sa niečo aj o druhom), ovplyvňuje postavenie a obraz prenášaný na druhého. Zároveň, “echo” efekt vedie druhého k tomu aby začal rovnaký proces sebaobjavovania, otvorenosti, zvedavosti a zdieľaniu identity a kultúry.
KILT je proces, ktorý mení, ktorý umožňuje započať vývoj tak v oblasti vlastných predstáv a uvedomení si ako aj v oblasti vzťahu k druhému. Je to významový proces.
Táto vnútorná logika sa zároveň musí prejaviť aj v pedagogickom procese a pedagogickej dynamike.
Doposiaľ sme spoločne vyselektovali, adaptovali alebo na novo zostavili 22 operačných nástrojov /pedagogických metód a cvičení/ v rámci 7 referenčných modulov KILT. V tomto období prebieha ich testovanie.
Každý z partnerov KILT má povinnosť odtestovať niekoľko operačných nástrojov vo svojich podmienkach, s vybranými referenčnými skupinami.
Testy prebiehajú v mesiacoch január - jún 2015.
Na fázu testovania koordinačne dohliada SPARK, ktorý v spolupráci s ECKVRNM navrhol spoločný vyhodnocovací systém testov a vypracoval príslušné vyhodnocovacie protokoly.
Po ukončení testov budú operačné nástroje KILT, ktoré úspešne prešli testovaním spracované do finálnej podoby komplexného európskeho doplnkového vzdelávacieho programu.
Tento program bude distribuovaný v príslušných jazykoch jednotlivých partnerov.
Ďalší priebeh projektu KILT môžete sledovať na web stránke: